بازگشت مجدد ناصر چشم‌ آذر بعد از 30 سال

خبرگزاری مهر: ناصر چشم آذر آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان بعد از سال ها دوری از اجرای زنده آثار موسیقایی سرانجام یکشنبه شب ۱۹ مهر ماه طلسم ۳۰ ساله خود را شکست و در یک کنسرت موسیقی که با حضور گروه کر «نامیرا» و تعدادی از نوازندگان مطرح موسیقی کشورمان در تالار وحدت برگزار شد، بخش هایی از آثار موسیقایی خود را در چهار بخش به مخاطبان عرضه کرد.

فرهاد هراتی رهبر ارکستر کنسرت «شب باران عشق» در ابتدای این برنامه با بیان اینکه با صلاحدید ناصر چشم آذر تمامی قطعات کنسرت بدون استراحت برای مخاطبان اجرا می شود، توضیح داد: استاد چشم آذر بالاخره بعد از ۳۰ سال سکوت، طلسم را شکسته و امشب با مجموعه منتخب آثار پیش روی شما عزیزان قرار می گیرد.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت
 
ناصر چشم آذر هم بعد از صحبت های هراتی گفت:  امشب به حضور شما تماشاگران نازنین آمده ام تا اگر قسمت باشد بعد از ۳۰ سال نظاره گر اجرای آثار موسیقایی ام همراه با شما باشم. البته قبل از اینکه وارد صحنه شوم به خدای خودم می گفتم من با این نازنین ها چطور می توانم ارتباط بگیرم؟ اما وقتی وارد صحنه شدم و این اشتیاق شما را دیدم آنچنان اشتیاقی گرفتم که واقعا وصف شدنی نیست.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

آهنگساز آلبوم پرطرفدار «باران عشق» بیان کرد: وقتی آلبوم باران عشق در بازار موسیقی منتشر شد، عشق و محبت شما مانند باران عشق بر سر من بارید و حالا که امشب کنار هم جمع شدیم تا بعد از ۳۰ سال یادی از گذشته کنیم، بسیار خوشحالم و امیدوارم اجرای قابل قبولی را تقدیم شما مخاطبان عزیز کنم. البته در اینجا لازم است از همسر و فرزند نازنینم که برای برگزاری این کنسرت بیشترین انگیزه را به من دادند تشکر کنم. به هر ترتیب امشب شب باران عشق با یاران عشق است که امیدوارم از حضور در آن لذت ببرید.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

براساس این گزارش بعد از صحبت های چشم آذر و توضیح فرهاد هراتی مبنی بر جابجایی بخش دوم کنسرت با بخش اول، قطعات «ای نام تو بهترین سرآغاز»، «توانا بود هر که دانا بود»، «بوی ماه مهر»، «مادر من»، «صد دانه یاقوت»، «باز باران» برگرفته از موسیقی فیلم «خواهران غریب» به کارگردانی کیومرث پوراحمد با هنرمندی گروه کر «نامیرا» برای علاقه‌مندان اجرا شد، این در حالی است که بعد از اجرای این بخش قطعاتی از آلبوم «باران عشق» با نام های «باران عشق»، «انتظار» و «شور عشق» نیز به مخاطبان ارائه شد که این دو بخش با استقبال قابل توجه حاضران در سالن روبرو بود.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

ناصر چشم آذر در حین اجرای قطعات موسیقی فیلم «خواهران غریب» بود که از جای خود بلند شد و گفت: فیلم «خواهران غریب» همواره برای من خاطرات زیادی داشته که یکی از این خاطرات به حضور زنده یاد خسرو شکیبایی مربوط می شود که واقعا لحظات خوبی را با او گذرانده ام و حالا که امشب قطعاتی از فیلم «خواهران غریب» را برای شما اجرا کردیم بد نیست از این هنرمند ارزنده سینما و تئاتر یادی کنیم.

بخش بعدی کنسرت به اجرای قطعاتی از موسیقی فیلم های چشم آذر اختصاص داشت که در این بخش موسیقی فیلم های «تاراج» ساخته ایرج قادری، «قارچ سمی» به کارگردانی رسول ملاقلی پور، «می خواهم زنده بمانم» به کارگردانی ایرج قادری و «قصه های مجید» به کارگردانی کیومرث پور احمد با همراهی ارکستر سازهای کلاسیک، غربی و الکترونیک برای علاقه مندان اجرا شد.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

چشم آذر قبل از اجرای قطعه «قارچ سمی» با تکنوازی ویولن علی جعفری پویان به تماشاگران گفت: این قطعه را به یاد تازه از دست رفتگان و قربانیان فاجعه مصیبت بار منا تقدیم می کنیم و امیدواریم روح این عزیزان قرین رحمت و شادی خداوند باشد. این عزیزان در راه خیری قدم گذاشتند اما فاجعه ای که برای آنها اتفاق افتاد، فاجعه مصیبت باری را رقم زد که همه ما با شنیدن خبر آن متاثر و غمگین شدیم.

وی در بخش پایانی کنسرت که به اجرای قطعه های «رویای عشق»، «مولا علی» با صدای حمیدرضا گلشن و تعداد دیگری از آثارش اختصاص داشت خطاب به مخاطبان بیان کرد: برای اجرای قطعه «رویای عشق» لطف کنید و گوش های خود را در اختیار نوازندگی دختر من بگذارید که به یاد فرزندان جان باختگان فاجعه منا قطعه ای را می نوازد. من امیدوارم در این بخش هم همراه ما باشید.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

همایون رحیمیان، علی جعفری پویان، امین عطایی، حمیدرضا مختاری، نوید شعبانزاده، عرفان شریف زاده ویولن اول، میلاد عالمی، مونیکا لوران، شاهرخ قائم مقامی، دانیال جورابچی، علیرضا چهره قانی، عاطفه سادات حسینی ویولن دوم، کریم قربانی، داود منادی، موژان ملا مختاری، زهرا ساجدی ویولنسل، عماد نکویی، پژمان اختیاری، امین زمان خان، عرفان وکیلی ویولا، ناصر رحیمی فلوت، فرشید حفظی فرد ابوا، حسین میرزایی، سیامک میردادیان هورن، حسن فراهانی ترومپت، محمود منتظم و مهیار منتظم تیمپانی، همایون نصیری، علی رحیمی کوبه ای، ناصر چشم آذر پیانو و کیبورد، بهزاد اشعاری درام، مهرداد اختیاری گیتار باس، سپهر عباسی کیبورد، ایمان جعفری ساکسیفون نوازندگان ارکستر کنسرت «شب باران عشق» را تشکیل می دادند.
 
عکس: چشم‌آذر بعد از ۳۰ سال بازگشت

کیمیا خانزادی، آرین هژیر، دیبا دیوانی، عرفان زرنانی، بیتا خشنود، هستی جلالی فر، امیررضا نریمانی، نگین جمعه گی، پندار عطارد، علیرضا روحانی، نازنین بنی طبا، آوا شاکری، بهار شجاع، آوا قاسم پور، ترنم مهرجویی، سونیا اسپهرم، النا گودرزی، رعنا چشم آذر و مدیا غفاری نیز اعضای گروه کر کودک و نوجوانان نامیرا در این کنسرت بودند.

گفت‌وگو با بچه‌های «نامیرا»

20 سال یک نفر هم نگفت دستت درد نکند!

خبرگزاری ایسنا

چهارشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۲

لیلا یک روز آمده بود که دخترش را در کلاس آواز ثبت نام کند، حالا خودش یک خواننده‌ی کُر حرفه‌ای است. کیارش تمام کودکی‌اش را در گروه‌ خوانندگی کرده و امروز در همین گروه برای خودش مردی شده است. نسرین اتفاقی صدای تمرین گروه را در تالار وحدت شنید و امروز یکی از اعضای متعصب آن شده است. امید هم می‌گوید که تا آخرش هست، حالا هرچه می‌خواهد بشود.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، این حکایت اعضای گروه کُر «نامیرا» است که به‌تازگی تولد 20 سالگی‌شان را جشن گرفته‌اند. گروهی که فرهاد هراتی آن را بر مبنای علاقه‌اش به ارتقای آواز جمعی در ایران بنیان‌گذاری کرد و همسرش، انوشه جم، دوشادوش او تلاش کرد تا به این هدف، جامه‌ی عمل پوشانده شود.

صبح یک روز تابستانی «نامیرا»یی‌ها ما را در کنارشان پذیرفتند تا از احوال این روزهای‌شان بگویند. از ناکامی‌ها و خوشی‌ها یا حتی دلگیری‌های‌شان.

امروز به بهانه‌ی 20 سالگی «نامیرا» دور هم جمع شده‌ایم. این در حالی است که در ایران کمتر می‌بینیم، کارهای گروهی دوام داشته باشند. به‌جز گروه «کامکارها» یا «پورناظری‌ها» که پیوند خونی باعث مانا شدن‌شان شده است. راز ماندگاری «نامیرا» در این 20 سال چه بوده است؟

فرهاد هراتی - آهنگساز و رهبر نامیرا -: دوست دارم جواب این سوال شما را اول بچه‌ها بدهند، زیرا هر کدام از آن‌ها سال‌هاست در این گروه فعالیت می‌کنند. مخصوصا کیارش که از بچگی به گروه ما آمده و اینجا بزرگ شده است.

امید مشتوفر - سرپرست خوانندگان باس -: وقتی سال 85 آقای هراتی با من درباره‌ی این گروه صحبت کرد و من هم اعلام آمادگی کردم، شناخت زیادی از کار ایشان نداشتم، اما بحث یک کار گروهی در میان بود و من خیلی کار گروهی را دوست دارم و فکر می‌کنم در این گروه، فضایی وجود دارد که جای دیگری نمی‌توانم آن را تجربه کنم. خلاصه ما استارت کار را زدیم، هرچند فرهنگ خواننده‌ی کُر بودن، خیلی در ایران وجود نداشت، اما گروه را تشکیل دادیم. اتفاقات زیادی هم افتاد و ما درگیر حاشیه‌هایی هم شدیم؛ اما سعی کردیم گروه را حفظ کنیم. گاهی از مسیر خارج می‌شدیم، اما به محض انحراف دوباره یاد هدف‌مان می‌افتادیم. اینجا آدم‌های مختلفی دور هم جمع شده‌اند. نه به این معنا که فضای دیگری برای کار نداشته‌اند، بلکه همه با نگرش‌های مختلف کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

خیلی وقت‌ها گروه‌هایی که توانایی مالی دارند، بچه‌های گروه را جذب می‌کردند و افرادی هم از آب گل آلود ماهی می‌گرفتند. شاید این رفت‌وآمدها، گروه را اذیت می‌کرد، اما ما یک تیم بودیم و سعی کردیم این جمع را نگه داریم. اینجا آدم‌هایی هستند که عاشق این کارند. به نظر من در میان گروه‌های کُر، تنها گروهی که ایده‌ی مشخصی دارد، گروه «نامیرا» است. آرزویم این است که صد گروه کر مانند «نامیرا» در ایران فعالیت کنند و آنقدر فضا باشد که هر کسی بتواند با هر ایده‌ای که دارد، کارش را انجام دهد.

لیلا نجفی - سرپرست گروه کُر کودکان -: فکر می‌کنم، وقتی داریم درباره‌ی گروهی صحبت می‌کنیم که فعالیتش 20 سال دوام داشته است‌، باید نظم این گروه را در نظر داشته باشیم. نظم در گروه «نامیرا» یک موضوع اساسی است. بچه‌ها با هم، هم‌فکر و هم‌حس هستند. ما اینجا کارهایی را می‌خوانیم که ساخته‌ی استاد هراتی است و به کار او عشق می‌ورزیم. به اعتقاد من، بچه‌های «نامیرا» مانند مرواریدهایی هستند که گرد یک حلقه نشسته‌اند و قفل این حلقه نیز آقای هراتی است.

ما در این گروه، از همان ابتدا به بچه‌های کوچک یاد می‌دهیم، چطور باید روی صحنه بایستند یا چگونه باید اخلاق حرفه‌ای داشته باشند. ما این‌ها را به بچه‌ها یاد می‌دهیم، قبل از این‌که به آن‌ها هنرمند بگویند. امیدوارم نظم «نامیرا» در همه‌ی گروه‌های موسیقی ایجاد شود. من عاشق ساخته‌های آقای هراتی هستم و نوع کار او باعث می‌شود، بچه‌ها دور هم جمع شوند. امیدوارم این گروه همچنان استوار باشد.

می‌دانید؛ یک هنرمند به تشویق مخاطبان زنده است و همیشه منتظر این لحظه می‌ماند. ما پیش از این، اجراهای زیادی داشتیم، اما حالا کمتر کار می‌کنیم. با این حال اعتقادم این است که در جای مشخص باید کار مناسب ارائه دهیم.

نسرین عسگرپور - سرپرست خوانندگان آلتو -: دوست دارم صحبت‌هایم را با توضیح درباره آشنایی‌ام با «نامیرا» آغاز کنم؛ من صدای این گروه را در تالار وحدت شنیدم. آن‌ها مشغول تمرین برای یک کنسرت بودند و من خیلی از کارشان خوشم آمد. من به آن‌ها پپوستم و آقای هراتی از من استقبال کرد. برخلاف کسانی که امتحان سلفژ می‌گیرند، من را کنار بچه‌ها نشاند و من با آن‌ها خواندم.

نظم و انضباط دلیل ماندگاری این گروه است. اینجا امنیت فکری و آرامش وجود دارد. کار را سرسری نمی‌گیرند و سواد بچه‌ها در یک سطح شده است. ما مثل خانواده کنار یکدیگر هستیم و با هم کنار می‌آییم. در واقع پشتوانه و دلگرمی ما همین است. هر کسی مسؤولیتی برای خودش دارد و از آن شانه خالی نمی‌کند. به هم گره خورده‌ایم و سعی می‌کنیم این گره همیشه کور باشد.

در ایران باب شده است، بدون این‌که گروه‌های موسیقی از هم شناختی داشته باشند یا تمرین یکدیگر را دیده باشند، درباره هم حرف می‌زنند و یکدیگر را قضاوت می‌کنند. ما تا به حال هیچ گروهی را تکذیب نکرده‌ایم و هیچ‌وقت نیز مانع پیشرفت کسی نمی‌شویم. گاهی دیگران به ما حرف‌هایی می‌زنند که اتفاقا صحبت‌های‌شان فقط سبب رشد ما می‌شود.

کیارش تقی‌زاده مطلق - خواننده کُر -: من اول پیش آقای علی جعفری ویلن می‌زدم. خیلی اتفاقی در تالار وحدت کار آقای هراتی را دیدم و به گروه آن‌ها ملحق شدم. اول در گروه کُر کودکان بودم، وقتی تجربه‌ام بیشتر شد به بزرگسالان پیوستم. کنسرت «زمانی برای زندگی» شروع کار من با بزرگسالان بود. بودن در «نامیرا» باعث می‌شود که من چیزهای زیادی یاد بگیرم. علت اینجا بودنم این است که ما فقط نمی‌آییم کاری را انجام دهیم و برویم. اگر موضوع فقط سر دستمزد و کنسرت دادن بود، همه می‌رفتند. اینجا عشق ما را کنار هم نگه داشته است. با این‌که در سال 93 اجرایی نداشتیم، اما از نظر فنی سال خوبی برای گروه بود.

در گروه ما همه‌چیز مهندسی‌شده و راز ماندگاری‌اش همین خانواده بودن است؛ هر کسی نقش خود را دارد و این دلیل طولانی شدن روند کار ما است.

کنسرت نامیرا

انوشه جم - سرپرست گروه -: گروه کُر نامیرا مردادماه سال 1375 توسط فرهاد هراتی تأسیس شد و کارش را با اجراهای دانشجویی آغاز کرد؛ اما از سال 86 با فرم جدیدی روی صحنه رفت و کُر کودک و نوجوان نیز به کُر بزرگسال اضافه شد. در واقع یک گروه تشکیل شد که آثار اجتماعی اجرا می‌کرد تا شنونده را تحت تأثیر قرار دهد. فرهنگ شنیداری آثار کرال در کشور ما ضعیف است و خیلی‌ها فکر می‌کنند، کُر همان سرود است. البته این سبک حتی در جامعه‌ی موسیقی هم جا نیفتاده است و ارزشی که باید به خواننده‌ی کُر بدهند، نمی‌دهند.

گروه کُر «نامیرا» به رهبری فرهاد هراتی سعی کرد تا نگرش جامعه را نسبت به خواننده‌ی کُر و موسیقی کرال تغییر دهد. اولین گروه کُر مستقل پس از انقلاب را فرهاد هراتی تشکیل داد. در حال حاضر خوشبختانه گروه‌های زیادی هستند که در زمینه‌ی کرال فعالیت می‌کنند. 95 درصد آثار گروه ما از کارهای آقای هراتی است. خیلی از گروه‌ها کارهای غربی را کاور یا به اجرای آثار فولکلور بسنده می‌کنند. در واقع شنونده در این اجراها کار جدیدی نمی‌شنود. آقای هراتی این‌گونه نیست و مخاطب او هربار با آثار جدیدی مواجه می‌شود. امیدوارم همین موضوع باعث شود رپرتوآر کُر در کشور تقویت شود. امیدوارم سایر گروه‌های کُر، آثار آقای هراتی را نیز اجرا کنند.

ما اینجا دورویی و پشت هم اندازی نداریم و معمولا مسئله‌ای باعث ایجاد تنش نمی‌شود. عادت به گردن هم انداختن کارها هم نداریم و بین ما انرژی مثبت منتقل می‌شود. هر کسی هم که گروه ما را می‌بیند، این را می‌فهمد. تجربه، این موضوع را ثابت کرده است. ما برای پذیرش در گروه «نامیرا» از افراد تست نمی‌گیریم، بلکه چیزهای دیگری برای‌مان مهم است. بچه‌ها در آکادمی «نامیرا» از سن چهار سالگی برای خواننده‌ی کُر بودن تربیت می‌شوند. ما برای وقت هم ارزش قائل هستیم و مسائلی اینجا خیلی مهم است. مثلا فرهاد هراتی هیچ‌وقت پشت موسیقی‌دانان دیگر حرف نمی‌زند. حتی با این‌که نقد، کار رایجی است، او این کار را هم نمی‌کند. از طرفی هر کسی می‌خواهد به گروه ما وارد شود باید از استادش نامه‌ی اجازه بیاورد.

هراتی دائم در حال آهنگسازی است. او قطعات تکراری به گروه نمی‌دهد، زیرا این موضوع باعث فرسودگی گروه می‌شود و اعضا را خسته می‌کند. از طرفی ما اینجا آهنگسازی را داریم که آثار خودش را رهبری می‌کند. ما در سال‌های 88 و 93 اجرای زنده نداشتیم. می‌گویند یک گروه موسیقی به اجرای صحنه‌ای زنده است، اما ما خلاف این موضوع را ثابت کردیم. بچه‌های اینجا دید روشنی دارند.

فرهاد هراتی: من ترجیح می‌دهم، دیگر جواب این سوال را ندهم. بچه‌ها همه‌چیز را گفتند. فقط سعی می‌کنم، بغض نکنم. انگار این منم که تکثیر شده‌ام. فکر می‌کنم، پشت گروه «نامیرا» نیروی دیگری است. موسیقی، ما را به هم پیوند داده است و نیروی ناپیدایی ما را هدایت می‌کند. زبان من همین بچه‌ها هستند. من یک‌بار آکادمی نامیرا را پایه‌گذاری کردم و قرار نیست هر سال این کار را انجام دهم.

عکس از عقیل ذبیحی

«نامیرا» هر سال اجرایی را با موضوع مشخص روی صحنه می‌برد، اما از سال 93 تاکنون خبری از این گروه نبوده است. کم‌کار شده‌اید یا گزیده‌کار؟

هراتی: قرار بود اجرایی داشته باشیم؛ اما از میانه‌ی راه، کار منتفی شد، زیرا هزینه‌ی اجرای آن حدود 500 میلیون تومان می‌شد. من حتی تالار وحدت را هم رزرو کرده بودم، اما نشد که کار اجرا شود. به هر حال قدم‌های‌مان بزرگتر شده است. وقتی قبلا کاری مثل «اتوپیا» را روی صحنه برده‌ایم، قطعا باید پیشرفت بیشتری داشته باشیم. ما اولین گروه کُری هستیم که 11 شب در برج میلاد کنسرت داشته است؛ اما از نظر مالی سخت تحت فشار بودیم. امسال کنسرت ندادم تا تحت فشار قرار نگیرم، چون قبلا زندگی‌ام از نظر مالی تحت تأثیر قرار می‌گرفت. نه من عقده‌ی کنسرت دادن دارم و نه این بچه‌ها. پس باید منتظر باشیم شرایط هموار شود.

کار قبلی صرفا به‌دلیل نبودن اسپانسر لغو شد یا مسائل دیگری هم دخیل بود؟

کنسرت «خاک مقدس» قرار بود یک کار ملی باشد. می‌خواستم چند گروه کُر را هم از شهرستان‌ها دعوت کنم. شهرداری تهران به ما قول‌هایی داده بود و می‌خواست برای شهرستانی‌ها هتل رزرو کند، بیلبورد بزند و کارهای زیادی انجام شود. حتی تحقیقات و مطالعه‌مان هم در زمینه‌ی جنگ آغاز شده بود؛ اما حتی نتوانستیم رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را ببینیم. این یک کار ملی بود و دیگر نام فرهاد هراتی در آن معنا نداشت. سال‌هاست به هشت سال دفاع مقدس می‌نازیم، اما نتوانستیم یک کار کرال برای آن بسازیم. به هر حال وقتی پروژه‌ای بزرگتر می‌شود، حمایت بیشتری می‌خواهد. کار بعدی‌ام «زمین مقدس» نام دارد که با نگرش متفاوتی ساخته شد. مدیر اجرایی کار محسن روحانی است و با سازمان محیط زیست و بانک کشاورزی درباره آن صحبت‌هایی کرده‌ایم.

با توجه به صحبت‌های‌تان قطعا برگزاری کنسرت بعدی هم منوط به حمایت مالی است و در غیر این صورت کار بعدی هم منتفی خواهد شد. خانم جم در صحبت‌های‌شان اشاره کردند که «نامیرا» ثابت‌ کرده‌ که این گروه صرفا با اجرای صحنه‌ای زنده نیست، اما این، یک قضاوت زودهنگام است، چون این گروه فقط یک سال کنسرت نداده و اتفاقا هر هنرمندی به اجرای صحنه‌ای زنده است. فکر نمی‌کنید با این روند، گروه زمین می‌خورد؟

امید مشتوفر: شاید دیگر نتوانیم کنسرت بدهیم؛ اما هزار و یک دلیل دیگر وجود دارد که این گروه به فعالیتش ادامه دهد.

از این هزار و یک دلیل، به پنج‌ دلیل اشاره کنید.

ما می‌توانیم آلبوم بدهیم و از کنار یکدیگر بودن لذت ببریم. تمریناتی که برگزار می‌شود، برای ما لذت‌بخش است. حتی درباره لغو شدن اجرای قبلی هم ناراحت نشدیم و به آقای هراتی تبریک گفتیم. آدم‌های نامیرایی تفکرشان همسو است. شاید گروه ما کوچک‌تر شود، اما هیچ‌وقت منحل نمی‌شود.

انوشه جم: ببینید، گروه‌های زیادی هستند که در مقطعی برای یک کنسرت تشکیل می‌شوند و برای جذب خواننده فراخوان می‌دهند؛ اما موسیقی‌شان کُرال صدا نمی‌دهد و وقت‌هایی هم که اجرا نباشد، این گروه‌ها از هم می‌پاشند و عملا تعطیل‌ می‌شوند. در حالی که «نامیرا» این‌گونه نیست. بچه‌ها مرتب سر تمرین می‌آیند و کار می‌کنند. حتی اگر کنسرتی نباشد.

فرهاد هراتی: بحث ژانر هم مطرح است. باید اول به این موضوع نگاه کنیم که موسیقی کرال اولویت چندم موسیقی این کشور است؟ اصلا جایگاهش کجاست؟ سطح شنیداری آثار کرال در کشور ما خیلی پایین آمده است. به چشم می‌بینم که گروه ما یک سال تلاش می‌کند و گاهی به‌دلیل مسائل مالی تلاشش به نتیجه نمی‌رسد؛ اما گروه دیگری در ژانری مثل پاپ با سه هفته تمرین روی صحنه می‌رود و درآمدزایی می‌کند. این درد است.

20 سال است که در موسیقی کُر کار می‌کنم. یک نفر نیامد بگوید، دستت درد نکند. خانه موسیقی یک‌بار نیامد یک کارت دعوت به من بدهد و ما را به جشنش دعوت کند، حتی یک‌بار. می‌گویند، پیدایت نکردیم. چرا همه را پیدا می‌کنند، اما من را نه؟! یک حرفی بزنند که آدم احساس کند دیده می‌شود.

سفیر مصر بعد از دیدن یک اجرای ما گفت که بچه‌های تو روی صحنه دیگر شبیه انسان نیستند، انگار فرشته‌اند. یک نفر دیگر می‌گفت، تو جهان هستی را با دید دیگری به ما نشان می‌دهی. بعضی‌ها این‌ها را می‌گویند، اما خیلی بد است احساس کنی هنری که پشت آن تفکر دارد، دیده نمی‌شود. خودم وقتی دیگران کنسرت دارند، قلبم برای‌شان می‌تپد. مثلا برایم مهم است، اگر گروه کُر آقای شفقی‌نژاد کنسرتی دارد، اجرایش خوب باشد و بلیت‌هایش فروش رود. حالا شاید او سال تا سال هم به من زنگ نزند. دیده نشدن و حمایت نشدن خیلی سخت است.

کنسرت نامیرا

انوشه جم: هر کسی کار ما را می‌بیند، می‌گوید شما کارتان در سطح استانداردهای جهانی است.

فرهاد هراتی: خسته شدم، اینقدر این جمله را شنیدم. اینقدر سد جلوی ما می‌گذارند که حد ندارد. دائم به بخش‌نامه‌های جدید برمی‌خورم.

من اثری درباره «ایدز» ساختم که درباره‌ی یک موضوع مهم پزشکی سخن می‌گفت. حداقل 20 نفر از استادان دانشگاه‌های مهم خارجی آنجا بودند و همه گفتند، شما در سطح جهانی هستید. آخر چرا پرچم یک ورزشکار را بی حد بالا می‌گیرید اما ما را نمی‌بینید؟ شاید زمانی برسد که از این خوددیدن خودمان خسته شویم. همه‌اش خودمان، خودمان را می‌بینیم.

هفتاد درصد انرژی‌ من صرف حاشیه‌ها می‌شود و فقط با 30 درصد توان روی صحنه می‌روم. حرف شنیدن و خاموش ماندن خیلی سخت است و انرژی می‌خواهد. شما فکر می‌کنید من نمی‌توانستم به حوزه مافیای موسیقی فیلم وارد شوم و زندگی‌ام را تأمین کنم یا بنشینم خانه و چند آلبوم منتشر کنم؟ یکی از افراد مهم دولتی چند وقت پیش من را دید و تنها جمله‌ای که به من گفت این بود: «چقدر چاق شدی فرهاد!» کاش حداقل می‌پرسید، این روزها چه می‌کنی؟ دیگر حمایت دولتی را بوسیدم و کنار گذاشتم؛ هرچند اگر این اتفاق بیفتد، خیلی خوشحال می‌شوم.

کنسرت گروه کر نامیرا در تالار وحدت - آوای زندگی - پارت 8

نمایش موزیکال ˝بانوی زیبای من

نمایش موزیکال ˝بانوی زیبای من˝ کاری از ˝آنسامبل اپرای ایران˝ به سرپرستی مجید گرامیان و مهرداد بابایی در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

طی چند سال اخیر فصل تازه‌ای برای فعالیت گروه‌های اپرایی در ایران گشوده شد که این اتفاق فرخنده پاییز امسال با اجرای نمایش موزیکال “بانوی زیبای من” که با همکاری “آنسامبل اپرای ایران” به روی صحنه می‌رود، وارد مسیر تازه‌ای خواهد شد.

سیدعلی میرمحمدی مدیر شرکت هامین‌گستر آریا و تهیه‌کننده نمایش موزیکال “بانوی زیبای من” در گفت‌وگو با هنرآنلاین ضمن اعلام خبر اجرای این موزیکال در روزهای 6 و 7 مهرماه در تالار وحدت، اظهار داشت: سرپرست آنسامبل مجید گرامیان و سرپرست خوانندگان مهرداد بابایی است که در کنار فرنوش رحیمی و شهاب زارع خوانندگان نقش‌های اصلی این نمایش موزیکال را تشکیل می‌دهند. بهزاد آدینه‌زاده طراح صحنه، سعید غفاری مجری دکور، نسیم ملکی طراح لباس و سمیه فراهانی گریمور این نمایش موزیکال است.

میرمحمدی در خصوص کارگردانی و اجرای موسیقی این موزیکال گفت: آرش آبسالان این نمایش موزیکال را کارگردانی کرده است. ارکستر پاسارگاد اجرای موسیقی را برعهده دارد. مهدی پناهی رهبر ارکستر و امین غفاری مایستر ارکستر پاسارگاد است.

این تهیه‌کننده موسیقی در خصوص انگیزه تولید این اثر اظهار داشت: اجرای اپرای “جانی اسکیکی” و نمایش موزیکال “اشک‌ها و لبخندها” که به همت شرکت هامین گستر به اجرا درآمدند، آغازگر شکل‌گیری یک جریان اپرایی در کشور بود که محصول آن فعال شدن سایر گروه‌های اپرایی بود که سال‌ها اندیشه اجرای آثاری را در سر داشتند ولی فضا و مجالی برای کار وجود نداشت. در فضای مناسبی که ایجاد شد، تجربه همکاری با خوانندگان توانمند آواز کلاسیک در سطح کشور، ضرورت شکل‌گیری آنسامبل جدی‌تری را برای ما مطرح کرد. آنسامبلی که دید بازتری به ورود خوانندگان و سایر فعالان این عرصه داشته باشد و اهداف بلندمدت‌تری را مد نظر قرار دهد.

او افزود: بعد از مشورت با آقایان مجید گرامیان و مهرداد بابایی که هردو از خوانندگان پرسابقه آواز کلاسیک و اپرا هستند، “آنسامبل اپرای ایران” تاسیس شد و در آغاز کار از همه خوانندگان این عرصه برای پیوستن به آنسامبل دعوت به عمل آمد که بعد از تست‌های انجام شده، اعضای اصلی گروه برای اجرای یکی از ماندگارترین نمایش‌های موزیکال دنیا یعنی “بانوی زیبای من” انتخاب شدند.

تهیه‌کننده موزیکال “بانوی زیبای من” رونق فعالیت گروه‌های اپرایی در فضای امروز موسیقی کشور را اتفاقی امیدوارکننده خواند و گفت: پیش از این خوانندگان کلاسیک در ارکسترها اغلب در حد و اندازه خود ظاهر نمی‌شدند؛ توجه به اپرا با شاخصه‌های درست آن منجر به این شد که خوانندگان موسیقی کلاسیک در ایران بعد از سال‌ها جایگاه واقعی خود را در عرصه موسیقی پیدا کنند و در معرض توجه قرار بگیرند، که البته من فکر می‌کنم هنوز تا رسیدن به جایگاه ایده‌آل راهی طولانی در پیش داریم.

میرمحمدی افزود: برنامه‌های آتی آنسامبل اپرای ایران محدود به این برنامه نیست و ما نگاهی درازمدت به فعالیت‌های آینده این گروه داریم.

نمایش موزیکال “بانوی زیبای من” یکی از موزیکال‌های بسیار پرطرفدار برادوی است که نخستین بار در سال 1956 به صحنه رفت. متن نمایشنامه و اشعار آن را آلن جی لرنر نوشته که اقتباسی از “پیگمالیون” اثر جرج برنارد شاو است. موسیقی این اثر ساخته فردریک لو است. این نمایش موزیکال پرفروش‌ترین موزیکال زمان خود شده و بیشترین اجرا در تاریخ نمایش‌های موزیکال دنیا را به خود اختصاص داده است و منتقدان لقب “موزیکال ایده آل” را به این اثر داده اند.

در سال 1964 فیلم موزیکالی از این اثر به کارگردانی جرج کیوکر ساخته شد که رکس هریسن و آدری هپبرن نقش‌های اصلی آن را ایفا کردند. این فیلم برنده 8 جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

دوبله فارسی این فیلم کلاسیک با مدیریت دوبلاژ علی کسمایی و صداپیشگی مهین‌کسمایی و ابوالحسن تهامی‌نژاد در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفت و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های موزیکال ایرانیان شد. فرهاد مهراد خواننده فقید ایرانی آوازخوانی یکی از نقش‌های اصلی این فیلم را برعهده داشته است.

“بانوی زیبای من” داستان یک استاد آواشناس به نام پروفسور هنری هیگینز است که با دوست زبان شناس خود “پیکرینگ” شرط می‌بندد قادر است دختر گلفروش دوره‌گردی به نام الیزا دولیتل را تبدیل به بانویی متشخص کند.

گروه «پالت» در عمارت مسعودیه کنسرت می‌دهد

گروه موسیقی «پالت» به سرپرستی روزبه اسفندارمز 14 شهریور ماه،‌ قطعاتی از آلبوم «آقای بنفش» را به همراه قطعاتی جدید در عمارت مسعودیه اجرا خواهند کرد.

به گزارشِ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزبه اسفندارمز گفت: گروه پالت، ترجیح می‌دهد تا برای اجرای هر کنسرت، دلیلی تازه داشته باشد تا مخاطبان بتوانند قطعات جدید و اجرایی متفاوت از گروه را بشنوند؛ بر همین اساس، ما تصمیم داشتیم تا بعد از انتشارِ آلبوم جدیدمان که به احتمال فراوان دی ماه منتشر خواهد شد؛

کنسرت‌های جدیدمان را برگزار کنیم؛ این در حالی است که جشن خانه‌ی موسیقی، مقاومت ما را در این زمینه از بین برد و بسیار هیجان‌زده‌مان کرد. خواننده «پالت» ادامه داد: این جشن می‌تواند بهانه‌ی خوبی باشد تا علاوه بر آنکه برنامه‌های گوناگون در قالب کنسرت‌ها برگزار می‌شود، جامعه‌ی موسیقی نیز با یکدیگر متحد شوند و منافع مشترکشان را پیگیری کنند. فستیوال موسیقی تهران می‌تواند، گامی مثبت و اولیه برای این موضوع باشد و به عنوان نمادی از اتحاد سبک‌های مختلف موسیقی باشد که بدون شک در آینده ثمرات مهمی را به بار خواهد آورد.

به گفته‌ی اسفندارمز، اجرای گروه «پالت» در کنارِ نام‌هایی چون حسین علیزاده،‌ گروه موسیقی کامکارها، همایون شجریان و ... حسنِ اجرای برنامه توسط گروه را چندین برابر خواهد کرد. او یادآور شد: اهالی جامعه‌ی موسیقی باید تلاش کنند تا فعالیت‌های صنفی خودشان را افزایش دهند و حال این فستیوال می‌تواند آغازِ مناسبی برای این ماجرا باشد. به خصوصِ اینکه گروه‌هایی که در این جشنواره حضور دارند از سبک‌های متفاوت هستند و همین می‌تواند نقطه‌ی مهمی در اتحاد جامعه‌ی موسیقی باشد که تاکنون کمتر رخ داده است. سرپرست گروه موسیقی «پالت» همچنین به این نکته اشاره کرد که در این سال‌ها، این ذهنیت به وجود آمده است که اهالی موسیقی نمی‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند و ساز بزنند و حالا برگزاری این جشن، نشان می‌دهد که موسیقی‌دانان تا چه اندازه موافق انجامِ کارهای صنفی جهت ارتقای وضعیت خودشان هستند. این هنرمند ادامه داد: حضورِ حسین علیزاده در این جشن، نشان می‌دهد که بزرگان موسیقی نیز به بهتر شدن وضعیت و از جمله بهبود وضعیت کپی رایت امیدوار هستند.

او درباره‌ کمپین «ما از موسیقی حمایت می‌کنیم» نیز سخن گفت و اظهار کرد: شاید این جشن، نقطه‌ی آغازی باشد بر حلِ این مساله؛ ضمن اینکه ما می‌توانیم از الگوی کشورهای دیگر بهره بگیریم. همه‌چیز را نباید به گردن مخاطب انداخت؛ بلکه باید آثار موسیقی با چنان قدرتی منتشر شوند و از آن طرف، آگاهی مردم چنان بالا برده شود که آنان آگاهانه از دانلود کردن دست بردارند؛ ضمن اینکه اندک اندک ایران نیز باید وارد پروسه‌ی فروشِ دیجیتالی آثار شود. جشن پازنزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی در قالب نخستین «جشنواره موسقی تهران» از 12 تا 18 شهریورماه در عمارت مسعودیه با اجراهایی از گروه‌های هم آوایان(حسین علیزاده)، کامکارها، پالت، شمس(پورناظری‌ها)، سیاوش(همایون شجریان) و اشتیاق(علیرضا قربانی) اجرا می‌شود.
 

تازه ‌ترين اثر فرهاد هراتی همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر «خاک مقدس» کليد خورد.

تازه‌ ترين اثر فرهاد هراتی، آهنگساز و رهبر گروه کر ناميرا بعد از چهار ماه در سوم خرداد سال 1393 همزمان با گراميداشت سالروز آزادسازی خرمشهر کليد خورد.

 خبرگزاری فارس: همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر «خاک مقدس» کليد خورد

به گزارش خبرگزاری فارس، ساخت موسيقی خاک مقدس تازه ترين اثر فرهاد هراتی، آهنگساز و رهبر گروه کر ناميرا،‌ پس از پشت سر گذاشتن چهار ماه مراحل پيش توليد در سوم خرداد سال 1393 همزمان با گراميداشت سالروز آزادسازی خرمشهر کليد خورد.

مطالعه و پژوهش اين اثر بر عهده انوشه جم و مديريت پروژه را محمد نبی خسروی و سيد جلال چاووشيان بر عهده دارند.

خاک مقدس در مهرماه سال جاری در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.


اولين فيلم بلند تک‌ لوکيشن ايراني با پايان موسيقي و صداگذاري آماده نمايش شد

تهيه کننده فيلم سينمايي «مذاکرات مستقيم آقاي عبدي» با اشاره به اينکه تمام مراحل فني فيلم تمام شده است گفت: اين فيلم اولين فيلم بلند تک‌لوکيشن ايراني است.

اولین فیلم بلند تک‌ لوکیشن ایرانی با پایان موسیقی و صداگذاری آماده نمایش شد

به گزارش سينماخبر،سيدجلال چاوشيان تهيه کننده فيلم سينمايي «مذاکرات مستقيم آقاي عبدي» درباره مراحل پاياني ساخت اين فيلم به کارگرداني علي شاه‌حاتمي گفت: با ساخت موسيقي متن توسط فرهاد هراتي و انجام صداگذاري توسط محسن روشن اين فيلم سينمايي به طور کامل تمام شد و آماده ارائه به سازمان سينمايي براي دريافت پروانه نمايش است.

وي خاطرنشان کرد: از آنجايي که اين فيلم به صورت تک‌لوکيشن و تک  بازيگر ساخته شده سرعت کار بالا بود و حدوداً طي 15 جلسه به صورت شبانه‌روزي کار توليد انجام شد و پايان يافت.

وي خاطرنشان کرد: از سوي ديگر عوامل فيلم همه هماهنگ بودند و مونتاژ فيلم به صورت همزمان انجام شود و با توجه به اينکه فيلم به صورت تک‌لوکيشن فيلمبرداري مي‌شد نيازي به رج زدن در کار وجود نداشت و اين امر امکان مونتاژ همزمان را فراهم کرده بود.

وي خاطرنشان کرد: موسيقي کار توسط فرهاد هراتي ساخته شده و کار چند روز قبل تمام شد و فيلم آماده دريافت پروانه نمايش است و تا آخر اين هفته نسخه‌اي از فيلم براي دريافت پروانه نمايش ارسال مي‌کنيم.

چاوشيان يادآور شد:‌چون موضوع فيلم موضوع روز است از اين‌رو هر زماني که زودتر باشد و امکان آن فراهم باشد براي اکران فيلم اقدام خواهيم کرد

وي همچنين در توضيحاتي درباره اين فيلم افزود: اين فيلم اولين فيلم بلند تک‌لوکيشن ايراني است و احتمالاً نمونه‌اي از اين فيلم که در ژانر طنز باشد در جهان ساخته نشده و يا اينکه من تاکنون نديده‌ام البته اين نوع فيلم‌سازي در دنيا وجود داشته اما نکته‌اي که وجود دارد اين است که هيچ‌کدام از اين فيلم‌ها در ژانر طنز نبوده و اين براي اولين‌بار تجربه مي‌شود.

چاوشيان خاطرنشان کرد: البته اين يک کار تجربي است و ما منتظر تا نظر مخاطبان و کارشناسان در مورد اين فيلم را ببينيم.

 اکبر عبدي در نقش اصلي اين فيلم بازي مي‌کند و ميلاد کي‌مرام، يوسف مراديان، فريبا طالبي، علي درستکار، الميرا عبدي، معصومه قاسمي و ابراهيم شفيعي صداپيشگان فيلم سينمايي «مذاکرات مستقيم آقاي عبدي» هستند


ما به پروژه‌ی «دو-ر-می-فا-صلح» پیوستیم، در طول جام‌جهانی ما را از برزیل دنبال کنید

۱۹:۴۵ تهران | ۵خرداد | ماجراجویی «دو-ر-می-فا-صلح» شروع شد | در صفحه‌ی پروژه می‌توانید اخبار و داستان‌های ما را زنده و به‌روز دنبال کنید.

http://facebook.com/doremifairplay
http://instagram.com/doremifairplay
http://youtube.com/doremifairplay
http://soundcloud.com/doremifairplay
http://twitter.com/doremifairplay


کاسپید و سرا تجارت خاورمیانه کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا را با موفقیت برگزار نمودند

سه شنبه ششم اسفند ماه 92 گروه کُر نامیرا، جدید‌ترین آثارش را با نام «آوای زندگی» به رهبری فرهاد هراتی در تالار اندیشه اجرا نمود؛ این رویداد به سرمایه گذاری شرکت کاسپید و سرا تجارت خاورمیانه به روی صحنه رفت و اولین کار فرهنگی و هنری بود که کاسپید در آن حضور داشت.

کنسرت آوای زندگی یک اتفاق متفاوت در حوزه موسیقی تلقی می‌شود و نوع ارائه این اثر به مخاطب، بسیار متفاوت با شیوه‌های معمول و کلاسیک اجرای قطعات موسیقی بود که به همت کاسپید و شرکت سرا تجارت خاورمیانه در تالار اندیشه برگزار شد.

عکس های کنسرت آوای زندگی

کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا
کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا
کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا
کنسرت آوای زندگی گروه کُر نامیرا

 اسفند 1392


خواننده گروه «پالت» در گفتگو با «موسیقی ما»:
امید نعمتی: می‌خواهیم مثل روز اول که فقط خودمان «پالت» را می‌شناختیم موزیک بسازیم

موسیقی ما – از تابستان سال جاری تور کنسرت های گروه «پالت» آغاز شد و آنها سفر خود را از تهران آغاز کردند. آلبوم «آقای بنفش» را در شهرستانهایی نظیر سنندج ، شیراز و گرگان روی صحنه بردند. سپس به اروپا سفر کردند و در شهرهایی نظیر آمستردام ، پاریس ، میلان ، استکهلم و گوتنبرگ به اجرای برنامه پرداختند. بی خبری طولانی مدت از این گروه باعث شد تا با «امید نعمتی» خواننده پالت گفتگویی انجام بدهیم و از فعالیت های جدید آنها مطلع شویم.

 • *از فعالیت های اخیر گروه «پالت» چه خبرهایی برای ما دارید؟

یک تور کنسرت سخت و فشرده را داشتیم که از تهران آغاز شد و در شهرستانها ادامه داشت و نهایتا به اروپا ختم شد. پس از بازگشت به ایران با یک موزیسین آلمانی که چند هفته در ایران بود همکاری کردیم و دو ترک ساختیم. پس از آن دیگر خیلی خسته بودیم و یک مدت استراحت کردیم. الان مشغول کار بر روی آلبوم دوم هستیم. پیشنهاد برگزاری کنسرت برای بعد از محرم و صفر را داشتیم اما این کار را نمی کنیم. می خواهیم عین روز اول که فقط خودمان پالت را می شناختیم موزیک بسازیم و کارهای جدید انجام بدهیم.

 • *این جمله آخر به چه معنا بود؟ یعنی نمی خواهید آثارتان زیاد برای مخاطب تکرار شود؟

مساله ما این است که باید تولید آلبوم دوم را آغاز می کردیم که خودش پروسه طولانی و سختی را دارد. باید مطالعه کنیم و به استودیو برویم و موسیقی بسازیم. احتمالا در این مدت بیشتر به این بخش بپردازیم.

 • *استارت تولید آلبوم دوم را زده اید؟

خیلی از آهنگ ها را داریم. چند روز پیش بررسی کردیم دیدیم به جز آلبوم «آقای بنفش» خیلی آهنگ جدید داریم! روی آلبوم دوم حساس هستیم و ترجیح می دهیم کاری مثل آقای بنفش باشد که مخاطبان از شنیدن آن خوشحال شوند و باز هم تعجب کنند و یک صدای جدید داشته باشد.

 • *برنامه ای برای زمان انتشارش دارید؟

خیلی دوست داشتیم که پیش از عید نوروز و در سالگرد انتشار آقای بنفش ، آلبوم دوم منتشر شود. ولی با حساسیت هایی که ما داریم به احتمال خیلی زیاد به سال آینده موکول می شود و واقعا تاریخ قطعی نمی توانم بگویم.

 • *در این آلبوم با شخص یا گروه جدیدی همکاری خواهید داشت؟

قطعا همکاری های جدیدی خواهیم داشت. در آلبوم قبلی مثلا با «مهدی ساکی» و «فراز عقیلی» همکاری کردیم. ولی در این آلبوم قطعا «سردار سرمست» به عنوان نوازنده پیانو و آکاردئون و «امین طاهری» به عنوان نوازنده درامز و پرکاشن با ما خواهند بود. هنوز در مورد افراد دیگر چیزی قطعی نشده است ولی قطعا می خواهیم با چهره های متفاوت همکاری کنیم.

 • *از این موزیسین آلمانی یعنی «گیزبرت زوکنیپهاوزن» برای ما بگویید و همکاری با او چگونه شکل گرفت؟

اصلا می خواهم بگویم ما دوست داریم با موزیسین های مختلف دنیا همکاری کنیم. پس از بررسی هایی که داشتیم و با همکاری بخش فرهنگی سفارت کشور آلمان با آقای گیزبرت ارتباط برقرار کردیم. ما تمایل داریم با موزیسین های همه کشورها ارتباط و همکاری مشترک داشته باشیم ولی حصول این خواسته به شرایط و همراهی سفارت های آن کشورهای نیز باز می گردد.

 • *از تور اروپایی پالت بگویید و اینکه در شهرهایی روی صحنه رفتید که کمتر موزیسین ایرانی تا کنون اجرای برنامه در آن شهرها را تجربه کرده است.

واقعا استقبال ایرانی ها برای خود من شگفت انگیز و پرهیجان بود. ما قصد داشتیم در یک فستیوال در شهر کلن آلمان شرکت کنیم و در آن فستیوال باید حضور پیدا می کردیم. یک ماه قبل از حرکت از ایران رایزنی هایی را انجام دادیم تا در شهرهای دیگر اروپا نیز بتوانیم برنامه داشته باشیم. در این بین موفق شدیم از طریق دوستان خودمان چند شهر را هماهنگ کنیم و برخی از کسانی که در زمینه برگزاری کنسرت های ما فعالیت داشتند تجربه اول خود در این حوزه را پشت سر می گذاشتند. به سختی و آن زمان که در جریان تور شهرستانها بودیم این برنامه ها هماهنگ شد. بیست روز در اروپا بودیم و هفت اجرا را روی صحنه بردیم. زمان کمی داشتیم و فکر می کردیم تبلیغ کمی انجام شده باشد ولی استقبال خیلی خوب بود و کنسرتهای بسیار موفقی از نظر خود ما برگزار شد.

 • *در این کنسرت ها مخاطب خارجی هم به تماشای برنامه شما می آمد؟

بله. من قبلا با گروه های دیگر تور خارج از ایران را تجربه کرده بودم ولی این بار برای من خیلی جذاب بود و مخاطب غیرایرانی زیادی داشتیم. در فرانسه چند بازیگر فرانسوی به تماشای برنامه آمدند و بعد با ما ارتباط گرفتند. در کشورهای دیگر هم موزیسین ها و مردم غیرایرانی کنسرت ما را دیدند و این مساله من را خیلی خوشحال و امیدوار کرد.

 • *با این مخاطبان خارجی ارتباط رو در رو داشتید؟

ارتباط زیادی داشتیم. یک بازیگر مشهور فرانسوی بود که بعد از برنامه یک مدت طولانی در مورد موزیک با هم بحث کردیم و ایده های خیلی خوبی هم داشت. فکر می کنم اگر رفت و آمدها راحت باشد و گروه های موسیقی بتوانند با هنرمندان سایر نقاط دنیا معاشرت موسیقایی داشته باشند خیلی خوب است. باید قبول کنیم که موزیک ما نسبت به دنیا و حتی کشورهای عربی و ترکیه هم عقب تر است. معاشرت موسیقایی با سایر نقاط دنیا باعث می شود گروه های موسیقی از خودشان بیرون بیایند و ببینند که در موسیقی دنیا چه خبر است.

 • *موسیقی سنتی و موسیقی تلفیقی ما در سایر کشورهای دنیا هم شنیده شده است. فکر می کنید موسیقی پاپ ما هم بتواند در کشورهای دیگر مخاطب غیرایرانی داشته باشد؟

فکر می کنم در این ارتباط با دنیا مساله بیشتر موزیک باشد. موزیک سنتی یا تلفیقی ایران برای دنیا جالب است و صدای خاصی دارد که شاید برای آدم های مختلف در نقاط مختلف دنیا جالب باشد. ولی بعید می دانم موسیقی پاپ برای مخاطب غیرایرانی جذابیت داشته باشد زیرا بیشتر می توان روی شعر آن حساب کرد که آنها هم متوجه نمی شوند. عموما موزیک های پاپی که من می شنوم به لحاظ موسیقی خیلی غنی نیستند.

 • *دلیل توقف برنامه های داخل ایران شما چه بود و چرا روی تور اروپا متمرکز شدید؟

دوست داشتیم حرف جدید بزنیم و با دست پرتر برنامه اجرا کنیم. خودمان هم دلمان برای خلق موزیک تنگ شده بود. تصمیم گرفتیم که در یک فضای آرام تر مطالعه بیشتری داشته باشیم.

 • *یعنی تا انتشار آلبوم جدید در تهران روی صحنه نمی روید؟

بعید می دانم. پیشنهادهای وسوسه انگیزی برای کنسرت در تهران داریم ولی مقاومت می کنیم!

 • *و صحبت پایانی؟

در کشورهای دیگر اجرای برنامه داشتیم ولی واقعا هیجانی که در ایران و مخصوصا در شهرستانها داشتیم در هیچ جای دنیا وجود ندارد. تاکید می کنم هدف اول ما این است که در شهرستانهای ایران کنسرت داشته باشیم.

نویسنده : وحید لشکری

منبع: اختصاصی سایت موسیقی ماپالت - یک سال با آقای بنفش | Pallett - a year with Mr. Violet

برای همه‌ی همسفران پالت، در سالی که هزارتا قصه داشت ...!


۱۳۹۱/۱۱/۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

سالروز رونمایی از آلبوم آقای بنفش گروه پالت


کنسرت آواي زندگي 


آهنگساز و رهبر: فرهاد هراتي / Farhad Harati

با هم نوايي Naamira choir/ گروه کر ناميرا

به همت شرکت کاسپيد و سراتجارت خاورميانه

سه شنبه 6 اسفند 1392

تهران - تالار انديشه حوزه هنري - ساعت 20


۲۶ بهمن ۱۳۹۲
گروه پالت به سینما آمد

اولین حضور سینمایی گروه موسیقی پالت با شرکت در فیلم سینمایی «ماهی وگربه» به کارگردانی شهرام مکری رقم خورد.

برای اولین بار است که گروه موسیقی پالت در فیلمی از سینمایی ایران حضور دارند و ساخت موسیقی تیتراژ «ماهی و گربه» برعهده آنان است.

کریستف رضایی سازنده موسیقی متن این فیلم است و گروه پالت با ساخت موسیقی تیتراژ این آهنگساز شاخص را همراهی کرده است.

پالت یکی از مطرح‌ترین گروه‌های موسیقی سال‌های اخیر است و آلبوم‌ این گروه جز پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی سال بوده است.

«ماهی و گربه» پیش از حضور در جشنواره فیلم فجر حضور موفقی در جشنواره‌های معتبر جهانی ونیز، لیسبون، آسیاپاسیفیک، رتردام، دوبی و... داشت.

منبع : جام جم نوا


عکسهای اجرای کنسرت دی ماه گروه کر نامیرا در تالار وحدت (سایت برنانیوز)اجرای متفاوت گروه پالت در مقابل دوربین برنامۀ تلوزیونی «رادیو۷» 


شوخی گروه پالت با نمایش ندادن ساز توسط صداوسیما

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: گروه موسیقی پالت، شب ۲۸ دی ماه مقابل دوربین برنامه تلویزیونی «رادیو۷» شبکه آموزش، قطعه‌ای را با پانتومیم نواختن ساز، اجرا کرد که همین موضوع باعث شده است تا کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی به این موضوع بپردازند.

به گزارش موسیقی ایرانیان، گروه موسیقی پالت برای به سخره گرفتن موضوع نشان ندادن ساز در مقابل دوربین صدا و سیما با اینکه نمی‌توانستند سازهای خود را نشان دهند و نوازندگی کنند، وانمود کردند که ساز در دست دارند و با اجرای پانتومیم نوازندگی، قطعه خود را اجرا کردند. نشان ندادن ساز موسیقی از شبکه‌های تلویزیونی موضوعی بوده که در سالهای اخیر با انتقاد شدید هنرمندان مواجه شده است، البته دیروز گروه آوای پارسیان در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما با همراهی سازهایشان به اجرای برنامه پرداختند که دوربین های سیما سازهای این نوازندگان را هم نشان داد.

در ادامه می توانید اجرای پالت را در «رادیو۷» دانلود کنید. 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


نامیرا آوای زندگی را نواخت

 
گفت‌وگو با فرهاد هراتی: «تنها صداست که می‌ماند»

کنسرت گروه کر نامیرا

کنسرت گروه کر نامیرا

گروه کر نامیرا به سرپرستی فرهاد هراتی کنسرت آوای زندگی را دیشب (21 دی ماه) در تالار وحدت اجرا کرد.

در کنسرت آوای زندگی به عنوان یکی از سبک های موسیقی «نیواِیج»، حالات مختلف زندگی نظیر تلخی ها، پیروزی ها و شادی ها بیان شده بود.

همچنین فرهاد هراتی در این کنسرت، قبل از اجرای هر قطعه با حاضران صحبت کرده و به آنها گفت که در آن لحظه به چه موضوعی فکر کرده و چه شرایطی منجر به ساخت این موسیقی شده است.

شایان ذکر است که در این اجرا موسیقی به شکل پلی بک پخش شد.

در ادامه می توانید مصاحبه با فرهاد هراتی که پیش از کنسرت این گروه انجام و در روزنامه آسیا چاپ شده است را دنبال کنید و سپس عکسهای عقیل ذبیحی ار این کنسرت را مشاهده نمایید.

موسیقی ایرانیان – عاطفه بزرگ‌نیا: «جاودانگی» شاید دیرینه‌ترین آرزو و دغدغه انسان باشد؛ حتی خیلی قدیمی‌تر از آنکه پایش به روی کره خاکی برسد. جاودانگی همان میوه ممنوعه‌ای بود که آدم را تبعیدی زمین کرد و او را به جست‌وجوی آب حیات به قعر ظلمات فرستاد.

هر تلاش انسان برای خلق یک اثر در واقع قدمی برای رسیدن به جاودانگی و نامیرایی است؛ اثری که حتی بعد از نابودی جسم خاکی او، به زندگی ادامه می‌دهد و چه‌بسا تا دنیا دنیاست می‌ماند. این اثر شاید نقشی بر دیوار غاری باشد یا شعری بر صفحه دفتری، شاید هم صدایی باشد در برهوت بی‌صدایی، صدای سخن عشق، یادگاری جاودانه در این گنبد دوّار!

روزی که هراتی نام «نامیرا» را برای گروهش انتخاب کرد، شاید بهتر از هرکسی می‌دانست «تنها صداست که می‌ماند!»

فرهاد هراتی آهنگساز، نوازنده پیانو، خواننده سولیست و رهبر گروه کر نامیرا، متولد سال 1348 و دانش آموخته علوم آهنگسازی است. سه دهه از عمرش را عاشقانه صرف موسیقی کرد و حاصل ارزشمند این سال‌ها اولین گروه کر مستقل و غیردولتی ایران بعد از انقلاب اسلامی است؛ شامل گروه کر بزرگسالان و گروه کر کودک و نوجوان.

نامیرا یکی از گروه‌های حرفه‌ای در ایران است که در زمینه موسیقی کرال به تولید اثر پرداخته است. این آثار علاوه بر موسیقی تاثیرگذارشان، با مدد گرفتن از مدیوم‌های تصویری مثل انیمیشن و گروه حرکت و نمایش، دارای خط داستانی جذابی هستند که نقش مهمی در برقراری ارتباط با مخاطب ایفا می‌کنند. هراتی علاوه بر آهنگسازیِ همگی آثار اجرا شده این گروه، طرح داستان و تولید کلام به کار رفته در اجراها را نیز برعهده داشته و در این راه همیشه از یاری و همکاری همسرش «انوشه جم» که خود خواننده سوپرانو و مدیر گروه کر نامیرا است، برخوردار بوده است.

«آکادمی موسیقی نامیرا» یکی از معتبرترین موسسات آموزش موسیقی تهران است که هراتی پایه‌گذار و مدیرش بوده و برخی از بهترین خواننده‌های کشور از جمله اعضای فعلی گروه کر نامیرا را پرورده است.

آلبوم‌های «حد صفر»، «خورشید اقیانوس آرام »، «خلوت خاکستری» و «بانوی سایه‌ها» از آثار منتشر شده این آهنگساز است .

کسب مقام برتر جشنواره موسیقی فجر در سال 1381 و برگزاری بیش از 32 کنسرت در معتبرترین سالن‌های کشور بخشی از افتخارات گروه کر نامیرا به سرپرستی فرهاد هراتی است. کنسرت «آوای زندگی» برنامه آتی گروه کر نامیرا که طی روزهای 21 و 22 دی ماه امسال در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت سبب‌ساز گفت‌وگو با فرهاد هراتی شد که ماحصلش را می‌خوانید:

کنسرت گروه کر نامیرا

کنسرت گروه کر نامیرا

نقطه تمایز گروه کر نامیرا را از سایر گروه‌های کر فعال امروز ایران در چه می‌بینید یا بهتر است اینطور بپرسم که چیست آنچه گروه کر نامیرا را «نامیرا» کرده است؟

در سال 90 که افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر با نامیرا بود، خبرنگار یکی از روزنامه‌ها در گزارش خود اینطور نوشته بود: «عشق به انجام کار و تلاش برای انتقال احساس در اعضای گروه موج می‌زند.» من فکر می‌کنم وقتی درگیر تکنیک هستی، تکنیک خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود، ولی وقتی درگیر تاکتیک می‌شوید و می‌خواهید احساستان را به بهترین وجه به مخاطب منتقل کنید، اینجاست که مخاطب با کار شما ارتباط برقرار می‌کند. من تلاش می‌کنم به این نقطه برسم. علاوه بر آن گروه نامیرا تنها گروه کر ایران است که به‌جای اجرای صرفا آثار معروف موسیقی کلاسیک و فولکلور، موسیقی اورجینال تولید می‌کند.

با توجه به اینکه در بسیاری از اجراهای پیشین گروه از گروه نمایش یا انیمیشن بهره گرفتید که بسیار به جذابیت کار افزوده بود، آیا در کنسرت روزهای آتی هم شاهد چنین ترکیبی خواهیم بود؟

خیر. به نظر من مدیاهای متفاوت باید یکدیگر را تکمیل کنند و ما نمی‌توانیم برای هر اثر از پرفورمنس استفاده کنیم. موسیقی کار فعلی یعنی «آوای زندگی» بر آن اساس ساخته نشد. ما قرار است صدای زندگی را به گوش مخاطب برسانیم و در هیچ یک از قطعات کلام وجود ندارد، فقط آوا هست. من می‌توانستم به بهانه جذابیت، فرم (گروه نمایشی) را وارد کار کنم، ولی درنهایت مخاطب هنوز آن را در اجرا بی‌فایده بداند.

تا این لحظه و بعد از این سال‌ها که از تاسیس نامیرا گذشته، آیا خودتان را در تاثیرگذاری بر مخاطب موفق می‌بینید؟

من تمام تلاشم را می‌کنم. زمانی خودم را موفق می‌بینم که در هنگام اجرای کنسرت وقتی کار تمام شد، تماشاچی دست نزند.

چرا؟

این یعنی مخاطب نمی‌خواهد از آن فضایی که او را احاطه کرده است بیرون بیاید. مثل لحظه‌ای که آدم چنان غرق در یک اثر می‌شود که مدتی طول می‌کشد تا از دنیای اثر خارج و وارد دنیای مادی شود.

«آوای زندگی» قرار است روایتگر چه داستانی باشد؟

آوای زندگی در 10 قطعه تهیه شده که به نوعی روایتگر فراز و نشیب‌های زندگی خواهد بود؛ حوادثی که ما را خوشحال یا غمگین می‌کنند و حوادثی که برای ما خاطره‌انگیز یا نوستالژیک هستند…

کنسرت گروه کر نامیرا

کنسرت گروه کر نامیرا

آیا برای اجرای موسیقی اثر، ارکستری در کنار گروه کر حضور خواهد داشت؟

در این اجرا، مثل سایر اجراهای ما، موسیقی ضبط شده به صورت پلی بک پخش خواهد شد.

با توجه به اینکه جنابعالی علاوه بر رهبر گروه کر، آهنگساز کار هم هستید و می‌دانم با عشق و وسواس فراوان موسیقی کار را ساختید، چرا از ارکستری برای اجرای زنده موسیقی استفاده نمی‌کنید؟

واقعیت این است که تا همین جای کار هم به علت نداشتن اسپانسر، تامین هزینه‌های اجرا برای ما طاقت‌فرسا بوده و استفاده از یک ارکستر بزرگ برای اجرای موسیقی، خارج از توان مالی گروه است.

آیا عدم حمایت اسپانسرها به نوعی به ضعف آثار موسیقی تولید شده در جذب مخاطب مربوط نمی‌شود؟

الان همه اسپانسرها در زمینه موسیقی پاپ ورود می‌کنند. من ابدا از این اتفاق ناراحت نیستم که خیلی هم خوشحالم؛ ولی موضوع این نیست که موسیقی پاپ فعلی ایران در جذب مخاطب خیلی موفق بوده، بلکه به عقیده من مخاطب ما حتی فرصت مزه کردن و امتحان کردن سایر تولیدات موسیقی را نداشته است به این علت که ارگان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی که بودجه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی در اختیار دارند، هیچ‌وقت نیامدند ریسک کنند و نوع دیگری از موسیقی را به مخاطبشان عرضه کنند. این باعث شد توان تبلیغی بقیه موزیسین‌ها و فعالان حوزه موسیقی (به غیر از پاپ) پایین مانده و همین موجب محدودشدن سلیقه مخاطب شده است.

علت پایین بودن سطح سلیقه مخاطب را در چه می‌بینید؟ یعنی مشکل در زمینه تولید اثر است یا عرضه آن؟

مردم ما باهوشند، فقط خوراک مناسب ندارند. نه اینکه خوراک وجود ندارد، بلکه توان ارائه شدن و معرفی شدن ندارد. شما به عنوان اسپانسر به مردم آگاهی می‌دهید و از این طریق توان ریسک‌پذیری‌شان را بالا می‌برید؛ مثلا موسیقی راک و جز و کرال و کلاسیک و… را به مخاطب معرفی می‌کنید. آن وقت مخاطب تصمیم می‌گیرد به کدام سمت برود.

تولید آثار موسیقایی در زمینه موسیقی کُرال در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟

امروز اگر وارد یک فروشگاه عرضه محصولات صوتی شوید، حتی به اندازه تعداد انگشت‌های یک دست هم اثر کُرال محصول آهنگسازان داخلی پیدا نمی‌کنید.

تولید نشده یا عرضه نشده؟

بسیار محدود تولید شده؛ همانطور که گفتم شاید اندازه انگشتان یک دست. 90 درصد اجراهای کرال شامل رپرتوارهای آثار کلاسیک است و کار اورجینال تولید نمی‌شود که البته آن هم جذابیت‌های خودش را دارد و باید باشد. ولی اغلب مردم فکر می‌کنند کار کُرال یعنی 50-40 نفر بیایند کار موتزارت یا بتهوون را بخوانند، در حالی که اینطور نیست. ما در گروه کر نامیرا داریم محصولی متناسب با نیاز جامعه ارائه می‌دهیم. ویژگی نامیرا این است که در هر اجرا کار جدید ارائه می‌دهد.

آقای هراتی، با توجه به اینکه جنابعالی یک آهنگساز و نوازنده برجسته هستید، چه عاملی سبب شد تمرکزتان را روی گروه کر و تولید آثار کُرال قرار دهید؟

به نظر من صدای انسان الهی‌ترین صوت جهان هستی است و می‌دانم با آموزش و امکانات درست می‌تواند چه تاثیری بر ذهن مخاطب داشته باشد. من قلب انسان را مثل ساز چنگ می‌بینم که با انگشتانم می‌توانم سیم‌هایش را لمس کنم و با آن ملودی بسازم. من سعی دارم به کمک موسیقی و هم‌آوایی گروه کر احساساتی که دوست دارم را به مخاطب منتقل کنم.

موضوع جالبی که در اغلب اجراهای نامیرا به چشم می‌خورد این است که همگی کارها به نوعی با موضوعات اجتماعی مرتبط هستند؛ مثلا مبارزه با ایدز در «زمانی برای زندگی» یا مفاهیم ضد جنگ و خشونت در «اتوپیا»، یا قانون کائنات در «راز».

کارهای اجتماعی اغلب قصه دارند و مخاطب را درگیر روندی می‌کنند که باعث می‌شود با ژانر موسیقی هم ارتباط برقرار کند. چون موسیقی من تصویری است، پس به دنبال قصه هستم.

چه کارهایی را برای برنامه‌های آینده گروه مد نظر دارید؟

دو کار جدید را شروع کرده‌ام؛ یکی اپرای «نفس» است که در مورد بیماران مرگ مغزی و پیوند اعضاست که داستانش توسط انوشه جم همسرم نوشته شده، ولی برای ساخت موسیقی آن به دنبال اسپانسر هستم و دیگری اپرای «افسته آ» است که داستان آن را نیز همسرم نوشته و 80 درصد از موسیقی آن ساخته شده است. امیدوارم شرایطی مناسب برای اجرای این کارها مهیا شود واپرای «کافه میم» که شهریور امسال به مدت دو شب در یک اجرای خصوصی رونمایی شده است و قرار است اواخر سال یا اوایل سال آینده به اجرای عمومی دربیاید.

آلبوم جدید چطور؟

«آوای زندگی» و «اتوپیا» را در مرحله ضبط دارم.

به عنوان سخن آخر…

من واقعا مدیون بچه‌های گروه هستم و صمیمانه از همگی آنها تشکر می‌کنم. امیدوارم باور کنند که برایشان چه می‌خواهم.


تاریخ خبر: ۱7 دی ۱۳۹۲

ناميرا آوای زندگی را می نوازد

گروه کر ناميرا به سرپرستی فرهاد هراتی کنسرت آوای زندگی را 21 و 22 دی ماه در تالار وحدت اجرا می کند.

به گزارش ايرنا، آهنگساز و رهبر گروه کر ناميرا درباره اين کنسرت گفت: در کنسرت آوای زندگی به عنوان يکی از سبک های موسيقی "نيواِيج" حالات مختلف زندگی نظير تلخی ها، پيروزی ها و شادی ها را بيان شده است.
فرهاد هراتی افزود: در اين کنسرت، قبل از اجرای هر قطعه با حاضران صحبت کرده و به آنها می گويد که در آن لحظه به چه موضوعی فکر کرده و چه شرايطی منجر به ساخت اين موسيقی شده است.
رهبر گروه کر ناميرا خاطرنشان کرد: موسيقی به شکل پلی بک پخش می شود و اعضای گروه از سن 8 تا 38 ساله هستند.
کنسرت گروه کر "ناميرا" 21 و 22 دی ماه ساعت 21 در تالار وحدت برگزار می شود
 

شهر موشها - ک مثل کپل به روایت گروه پالت

Mona Hoobehfekr (26 of 28)-1

خاطره‌ی خوب نسل ما
یادداشتی از امید نعمتی

شهرموشها فقط یک فیلم نیست؛ خاطرات خوب، تاثیرات خوب و نوستالژی خوب ماست. شهر موش‌ها فیلمی بود که برای نسل ما مهم بود، طوری که وقتی ک مثل کپل را می‌خواندیم، همه‌مان شعر را حفظ بودیم.

شاید من این فیلم را ۱۷ سال پیش دیده‌ام اما تاثیراتش تا امروز با من هست. از آنجایی که گروه پالت با خانم برومند و عوامل فیلم دوستی‌هایی داشت، زمینه همکاری ما فراهم شد و قرار بر این شد که در نشست خبری فیلم اجرا داشته باشیم. ما آلبوم اول خودمان را هم به خانم مرضیه برومند تقدیم کرده بودیم. برای ادامه همکاری در فیلم شهرموشهای جدید هنوز برنامه خاصی نداریم اما همانطور که تهیه‌کننده و کارگردان فیلم هم می‌دانند، اینجا هم اعلام می‌کنیم که هر کمکی از ما بربیاید حاضریم برای این فیلم خوب انجام دهیم. خیلی هم هیجان‌زده و کنجکاویم که فیلم ساخته شود و ببینیم چطور از آب درمی‌آید و از فضای دوست‌داشتنی‌اش لذت ببریم. اینکه بعد از سال‌ها کلید ساخت این فیلم خورده و فاصله‌ای بین قسمت اول و دومش ایجاد شده به نظر من نکته‌بینی کارگردان فیلم است؛ خانم برومند منتظر بودند تا در زمان مناسب این کار را انجام دهند که حالا انگار آن زمان فرا‌رسیده. درست است که خیلی‌ها نگرانند چنین فیلم‌هایی با استقبال مخاطبان مواجه نشوند و همه چیز مثل قدیم نباشد چون تجربه‌های دیداری مردم عوض شده، امروز بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها انواع انیمیشن‌های خارجی باکیفیت عالی و ساخت کمپانی‌های مشهور دنیا را می‌بینند اما همه اینها دلیل نمی‌شود که شهر موش‌ها و فیلم‌هایی از این دست موردتوجه قرار نگیرند چراکه این فیلم‌ها هم جذابیت‌های بصری خودشان را دارند، پر از خلاقیت‌های برآمده از جامعه ما هستند؛ از فضاهای دلچسبی که می‌شناسیم که کشش خاص خودشان را دارند.
اتفاق خوب حضور گروه پالت در هنگام شروع پروژه‌ شهرموشها باید در مورد گروه‌های موسیقی فیلم‌های دیگر هم تکرار شود. گروه‌هایی که موفقیت‌هایی در عرصه موردنظر خود به‌دست می‌آورند به حوزه‌های دیگری مثل سینما و تئاتر وارد شوند. این همکاری‌ها موجب رضایت مخاطب می‌شود و البته مردم ما نیاز دارند که خوشحال باشند. بنابراین وظیفه همه‌ ماست که اگر برای این شاد بودن مردم کاری از دست‌مان برمی‌آید، دریغ نکنیم. این همکاری‌ها همیشه بوده؛ مثلا وقتی علی حاتمی فیلم دلشدگان را ساخت حسین علیزاده آهنگسازی آن را به‌عهده گرفت و محمدرضا شجریان هم در آن آواز خواند. همین باعث شد این فیلم خوب بیشتر در ذهن مخاطب بماند و همیشه فضای خاطره‌انگیز و تاثیرگذارش را حفظ کند.

گروه پالت و بچه های شهر موشها - آپارات Pallett Band


تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۲
گفتگوي اختصاصي باشگاه خبرنگاران با فرهاد هراتی آهنگساز و رهبرگروه كُر نامیرا:

سخنان رئيس‌جمهور در داستان «اتوپيا» و اجرايي متفاوت از «ناميرا» در برج ميلاد

برج ميلاد به زودي ميزبان گروه كُر ناميرا و داستان اتوپیا با محوريتسخنان رئيس‌جمهور در سازمان ملل مي‌شود.

باشگاه خبرنگاران- فرهاد هراتي متولد بهمن 1348، فارغ‌التحصيل علوم آهنگسازي از موسسه دانشگاهي «رسام هنر» مدير مسوول آكادمي موسيقي «ناميرا» است. وي نوازنده «پيانو»، «سوليست تنور»، «موسس و رهبر گروه كُر ناميرا» است. فرهاد هراتيكه با تاسيس گروه كُرناميرا در سال 1375 اولين گروه كُر مستقل و غيردولتي را بعد از انقلاب اسلامي ايران پديد آورده است، سال‌هاي زيادي از فعاليت حرفه‌اي خود را در حال تعليم خوانندگان كُر، پشت سر گذاشته است. او هم چنين به عنوان داور مسابقات «كُر دانش‌آموزي ايران» و آهنگسازي براي فيلم و انيميشن نيز مشغول به فعاليت است. از ديگر فعاليت‌هاي او مي‌توان به تدريس مباني علوم آهنگسازي، آواز و تربيت خوانندگان كُر در آكادمي موسيقي «ناميرا» اشاره نمود. آلبوم‌هاي «حد صفر»، «خورشيد اقيانوس آرام»، «خلوت خاكستري» و «بانوي سايه‌ها» از آثار منتشر شده اين آهنگساز است.

«فرهاد هراتي»، آهنگسازي، رهبري و اجراي بيش از بيست و نه كنسرت در مهمترين و برترين سالن‌هاي اجراي كنسرت در ايران را در كارنامه هنري خود دارد. به بهانه كنسرت «اتوپيا» در برج ميلاد پاي گپ و گفتي با او نشستيم كه بخشي از آن را در مصاحبه زير مي‌خوانيد؛

-آقاي «هراتي» تعريفي از «اتوپيا» و اولين اجراي آن در سال 86 بفرماييد؟

شايد باورتان نشود، ولي ديدن يك كاريكاتور از آثار همسرم من را به يكي از عميق‌ترين، دغدغه‌هاي زندگي‌ام پيوند زد. «اتوپيا» در سال 86 به مدت 3 شب در سالن رودكي روي صحنه رفت و با توجه به استقبال بي‌نظير آن در كمتر از يك ماه اجراي آن به مدت 3 شب ديگر در تالار وحدت تمديد شد. در طول 6 سالي كه از اولین اجراي اثر مي‌گذرد، مطمئن بودم كه روزي دوباره «اتوپيا» را به روي صحنه خواهم برد، اما با كيفيت و اجرايي دقيق‌تر و زيباتر. همواره منتظر روزي بودم كه نشانه‌هاي انجام اين كار به من نمايان شود.

- با همكاي كدام يك از دوستانتان برنامه‌ريزي مجدد «اتوپيا» را آغاز كرديد؟

آشنايي با شركت «فيلمان» و همكاران هنرمند آن باعث شد تا با برنامه‌ريزي دقيق، مديريت پروژه به دستاين عزيزان سپرده شود و طي جلساتي متفاوت تصميم گرفته شد تا براي لمس دقيق‌تر پيام اين اثر، از قدرت انيميشن و طراحي حركـات فرم بهره ببريم. در اين مرحله حضور شركت «نوژا» براي ساخـت انيميشن به كارگـــردانی «سجاد اميني» از شركت «فيلمان» و حضور «مسعود قراگزلو» به عنوان كارگردان حركات فرم مورد تاييد شوراي سياست‌گذاري پروژه «اتوپيا» قرار گرفت.

- تمرينات گروه كُر را از چه زماني آغاز كرديد؟

تمرينات گروه كُر از اسفند 91 شروع شد. در نگاه مجدد به اثر، پارت كُر و تنظيم اركستر دستخوش تغييراتي شده است.

* رساندن پيام صلح به جهانيان

- آقاي «هراتي» هدف از اجراي اين برنامه چيست؟

هدف ما از اجرای این برنامه رساندن پيام صلح به همهء جهان است. كنسرت «اتوپيا» يك قصهء ضدجنگ و اثري 72 دقيقه‌اي بدون آنتراكت است كه شبيه به يك قصهء راديويي است با اين تفاوت كه در قصهء راديويي مخاطب در هنگام شنيدن اثرشروع به هم‌ذات پنداري مي‌كند ولي در اين اجرا مخاطب همه چيز را به واسطهء وجود «انيميشن»، «حركات فرم» و «موسيقي» مي‌بيند و می شنود و پس از ترك سالن به فكر فرو خواهد رفت و به هر آنچه كه دیده یا شنیده است خواهد اندیشید.

- در اين انيميشن از گویندگی صداپيشگان كشورمان بهره‌مند شديد، مدير دوبلاژ اتوپیا چه كسي بوده است؟

اين كار با حضور صداپيشگان صاحب نام و با مديريت «استاد بهرام زند» در سال 86 انجام شد. بايد بگويم كه در كنار تصاوير انيميشن گروه كُر هم كار خود را به صورت زنده انجام مي‌دهد.

* شخصیت های داستان درانيميشن اتوپیا مليت ندارند

- تصاوير انيميشن چگونه است؟

تصاوير انيميشن به صورت لامكان و لا زمان است با موضوع جنگ كه از زمان خلقت انسان تا امروز با آن مواجه بوده‌ايم. تصاوير اين انيميشن و شخصیت های آن بدون مليت هستند و مكان و معماري خاصي را در اين انيميشن نمي‌بينيم.

*همه سخنان رئيس‌جمهور در انيميشن

- فضاي اين انيميشن و محتواي آن در ذهن مخاطبان چه چيزي را تداعی مي‌كند؟

در اين انيميشن و به طور كلي درکُل اثر مخاطبان به صورت ناخودآگاه، انعكاس سخنان «حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني» رئيس‌جمهوری ایران را که در مقر سازمان ملل متحد ایراد شدخواهند شنید.

داستان اتوپیا از وحدتی جهانیو حرکتی جمعی برای ساختن مدينه فاضله سخن مي‌گويد و همهء رنج های مشترک انسان های آسیب دیده از خشونت و جنگ را به تصویر می کشد.

* اميدوارم با حمايت مردم نامیرا موفق شود

- به طور قطع كار شما پر هزينه است، از سوي چه كساني حمايت شديد؟

تا اينجا هيچ اسپانسري نداشتم ولي از سوي شركت «برج ميلاد» حمايت شده‌ام ولي حمايت مالي نشده‌ام و اميدوارم با حمايت مردم 18 و 19 مهر ماه در برج ميلاد، نامیراماندگار شود.

* 18 سال از فعاليت ناميرا مي‌گذرد

- چرا برج ميلاد را براي اجرا انتخاب كرديد؟

سال گذشته به مدت 9 شب اجراهایي موفق و پُرمخاطبي را در سالن همایش های برج میلاد داشتیم. بنابراین تصميم گرفتيمكه امسال هم كنسرت را در برج ميلاد برگزار کنیم. به هرحال سالن همایش های برج ميلاد با داشتن 1600 صندلي و امکانات صوتی و تجهیزات تصویری ویژهء خود سهم بسیار بزرگی در اثر گذاری برنامهء ما بر مخاطبین خواهد داشت.

* قصهء «اتوپيا» را همسرم « انوشه جم » نوشته است

-داستان «اتوپيا» با قلم چه كسي به نگارش درآمد؟

از همسرم انوشه جمخواستم تا داستان اتوپيارا بنويسد.اتوپیا طی شصت و سه روز نوشته و آهنگسازی شد.

* پخشي موسيقي و نریشن به صورت پلي‌بك

- آقاي «هراتي» نحوهء اجراي برنامهء گروه كُرناميرا در برج ميلاد چگونه خواهد بود؟

پخش موسيقي و نریشن به صورت پلي بك، اجرای هم زمان گروه كُر ناميرابه رهبري خودم و همچنين با اجراي قطعات سولوی آوازی، پخش همزمان انيميشن «اتوپيا» از 7 صفحه بزرگ نمايشگر ال‌اي‌دي سالن، و اجراي همزمان حركات نمايشي در جلوي صحنه، نحوه اجراي برنامه ما خواهد بود.

- لطف كنيد بيشتر از سابقهء فعاليت گروه كُر«ناميرا» برايمان بگوييد؟

نامیرا اولين گروه كُر مستقل و غيردولتي است كه پس از انقلاب اسلامي ايران و در سال 1375 با آهنگسازي و رهبري خودم (فرهاد هراتي) در تهران تاسيس شده است و از سال 1385 با تشكيل گروه كُر كودكان و نوجوانان با ساختاري متفاوت به راه خود ادامه مي‌دهد.

آثار اجرا شده توسط اين گروه، با توجه به انديشهء موسيقيايي من، براساس تلفيق موسيقي مدرن و كلاسيك بوده و ارائهء آثاري نوين در عرصهء موسيقيكُرال، از اهداف مهم اين گروه به شمار مي‌رود.

استفاده از تمامي شخصيت‌هاي متفاوت صدايي خوانندگان در قالب فضاهاي گوناگون حسي، به وضوح بيانگر وجود انديشهء موسيقيايي كاملا تصويري در ذهن آهنگساز اين گروه است. اجراي 29 كنسرت، طي سال‌هاي گذشته تا سال 1391، از فعاليت‌هاي اصلي اين گروه به شمار مي‌رود. يكي از آخـرين بـرنامه‌هاي گروه كُر ناميرا ، كنسرت «قيامت عشق» است كه در آذر ماه 1391 به مدت 8 شب در برج ميلاد تهران با حضور بيش از ده هزار بيننده مشتاق، اجرايي ماندگار را رقم زد.

در پايان اين گفت‌وگـو «فرهاد هراتي» با معرفي اعضاي گروه خود مصاحبه را به پايان رساند: رهبر و آهنگساز؛فرهاد هراتي، نويسنده، سرپرست آنسامبل سوپرانو و مدير گروه كُر ناميرا؛ انوشه جم، سرپرست گويندگان؛بهرام زند، مايستر؛عماد اجلال، سرپرست گروه كُر كودكان و نوجوانان؛بهنوش ثابت قدم، دستيار آهنگساز؛شقايق باقري، سرپرست آنسامبل آلتو؛نسرين عسگرپور، سرپرست آنسامبل تنور؛آرشام منهاج، سرپرست آنسامبل باس؛ اميد مشتوفر، مدير وب سايت کُر نامیرا؛آرش خانزادي، مسئول امور اجرایی؛ياشار رحيمي، عكاس؛عقیل ذبيحي، روابط عمومي؛شقايق باقري، ليلا نجفي، سميه ملك،ميكس و مسترينگ (استوديوبل) اميد نيك بين، مجری طرح؛ استوديو رسانه‌هاي ديداری فيلمان، مديريت پروژه؛محمدعلي نظريان، كارگردان انيميشن؛سجاد اميني، مجري بخش انيميشن؛استوديو نوژا، طراح كاراكتر و استوري برد؛برديا سرشار، طراح بك‌گراندوكانسپت؛ مجتبي ندرلو، سرپرست گروه انيميشن؛مسعود مومني، مديريت توليد انيميشن؛فريد محمدي، در بخش معرفي شخصيت‌ها و صداها: آدم برفي؛محمد جلال مقامي، مادر؛نگين كيانفر؛رامیا؛ انوشه جم، میریا؛ مژگان عظیمی،مترسك؛بهرام زند، عروسك؛ شهرزاد ثابتیهستند./ي2

گفت‌وگو از الهه عليزاده

Utopia اتوپیا سرزمین رویاها - آپارات  Uploaded by Naamira choir


براي نخستين بار در ايران انيميشنى منحصر بفرد باي يک اثر کرال همراه با حرکات فرم در سالن همايشهاى بين المللى برج ميلاد به اجرا درآمداين کار که توسط گروه کر ناميرا به سرپرستى و اهنگسازى فرهاد هراتي و با نويسندگى سرکار خانم انوشه جم بدست امده بود اتوپيا نام داشت.اتوپيا از يک کاريکاتور ادم برفى زخم خورده در ميدان جنگ که نوشتهء خانم جم بود اغاز شده و با همکارى همسر ايشان آقاى فرهاد هراتى توانستند اثرى ضد جنگ که در ان آدم برفى ناجى کودکان جنگ است را بوجود آورند و همزمان آهنگسازى آن را نيز انجام دادند.


 

دیگر جای آرمیدن نیست

منیر وکیلی

مُنیر وکیلی، از اولین خواننده‌های اُپرا در ایران بود. سال ۱۳۰۱ در تبریز به‌دنیا آمد و اسفند ۱۳۶۱ که به دعوت سفیر فرانسه در هلند، به شهر لاهه می‌رفت، در یک تصادف رانندگی درگذشت و در آرامگاهی در پاریس به خاک سپرده‌شد و به آرزویش برای خاک‌سپاری در چمن‌های تالار رودکی تهران نرسید. یک‌بار که سال ۱۳۵۶ شایعه شده بود در تالار رودکی تهران بمب کار گذاشته شده، منیر وکیلی که آنجا بوده، این آرزو را به مدیر تالار گفته.

«لالایی» اجرای منیر وکیلی:

منیر وکیلی، موسیقی را در تهران پیش لیلی بارا خواننده سابق اپرای وین که گفته می‌شود از مهاجرهای اروپای شرقی به ایران، در زمان جنگ جهانی دوم  بوده، شروع می‌کند. بعدا به پاریس می‌رود و بیشتر یاد می‌گیرد و اجراهایش تحسین می‌شود. سال ۱۹۵۷ صفحه آوازها و رقص‌های ایرانی» را در پاریس ضبط کرد که برای آن، جایزه بهترین صفحه موسیقی مردمی (فولک‌لوریک) را از «آکادمی شارل کروس» گرفت.

«تو بیو» با صدای منیر وکیلی:

 یکی از اپراهایی که منیر وکیلی در تالار رودکی تهران اجرا کرده بود.منیر وکیلی آرزو داشت اپرای ایرانی را در ایران راه بیندازد. تا وقتی در ایران بود با شور و شوق  به شاگردانش آموزش می‌داد و در اجراهایش در تالار رودکی و جاهای دیگر (شوروی، رومانی، بلغلرستان) اپرای ایرانی و موسیقی محلی ایران را معرفی می‌کرد. وکیلی توانایی گسترده‌ای در آواز داشت و از اپراهای کلاسیک مثل فلوت سحرآمیز تا نغمه‌های محلی مثل «عزیز جون» را اجرا می‌کرد. وضع نسخه‌های اصلی اجراهای او در ایران، معلوم نیست، خانواده‌ وکیلی سال ۱۳۸۳ آلبومی را به اسم «منیر وکیلی: بازگشت» به بازار دادند که ۸ ترانه محلی است که او سال ۱۳۳۶ در پاریس ضبط کرده بود. این نسخه قدیمی، بازسازی شده و اینجا  یا اینجا می‌توانید آن را بخرید.

«دختر بویراحمدی» با صدای منیر وکیلی، اجرای ۱۳۳۶:

ترانه مازندرانی «عزیز جون» با صدای منیر وکیلی، اجرای ۱۳۳۶:

«لُربَچه» با صدای منیر وکیلی، اجرای ۱۳۳۶:

عکس‌هایی از منیر وکیلی، خواننده اپرا، همه عکس‌ها از سایت رسمی منیر وکیلی:


منبع : www.gooshe.net/tag/opera/
 • خانه
 • زندگينامه
 • گالري
 • اخبار
 • موزیک
 • لينکها

       

Home | Biography | Gallery | News | Music | Links | SiteMap